Dnes budou rohlíčky (i chleba) obzvláště vypečené!
Kváskový chleba, nebo rolíčky z droždí, vždycky budou skvělé a hlavně Vaše 🙂
DOMÁCÍ rohlíčky / UZLY / BOCHÁNKY
SUROVINY
- 500 g hladké mouky
- 1/2 kostky čerstvého droždí (tj. 21 g)
- 300 ml vlažného mléka
- 1/2 lžičky cukru
- 10 g soli
- 1/4 kostky sádla
Domácí rohlíčky jsou hrozně jednoduché na přípravu i výrobu a navíc kdo je jednou ochutná, už nechce jiné.
Nejlepší jsou ještě teplé jen tak, nebo s domácím česnekovým máslem.. mňam. Výroba jaksi nestihá..
Z půlkila mouky jsou cca dva plechy bochanků a na druhý den většinou nic nezbyde a peče se znovu.
POSTUP
1/ Droždí v menší misce zasypte cukrem a rozšťouchejte vidličkou na kaši. Zasypte lžící mouky z odměřeného množství, přilijte třetinu mléka, rozmíchejte a nechte 10 minut zpěnit na kvásek.
2/ Mouku smíchejte se solí, sádlem, zbytkem mléka a zpěněným kváskem. Promýchejte, my zatím hněteme ručně. Výsledkem by mělo být hebké, téměř nelepivé těsto, jako plastelína. Při konečné fázi hnětení už se nelepí (pomůžeme si moukou).
3/ Uhnětené těsto vložte do mísy lehce vytřené olejem, zakryjte ho fólií, aby neosychalo, a nechte při pokojové teplotě kynout 45 minut, až získá dvojnásobný objem.
4/ Vykynuté těsto vyklopíme na vál a dál už se fantazii meze nekladou. My třeba ušouláme krátké proužky a děláme jednoduché uzly. Většinou kvůli pracnosti zvítězí jednoduchost. Vykynutý bochník rozřežeme na tlusté pruhy a ty pak na ještě na čtverečky. Vzniknou malé bochánky.
5/ Pečeme v předehřáté troubě na 230 C jen 10 až 12 minut.
PEČEME CHLEBA
My děláme kváskový. Stačí kvásek, půl kila hladké (žitné) mouky, hrnek vody, semínka a koření podle chuti a trochu času.
Zatím se pokaždé povedl a pokaždé to byl originál.
Můj tip je přidat do těsta lžici kysaného zelí (ochuceného nebo neochuceného) nebo nastrouhanou syrovou bramboru. Těsto se tímto jednoduchým trikem krásně zvláční a po upečení není střída suchá.
Receptů na internetu najdete spoustu, tak tady jen naše zkušenosti a postup.
ZJEDNODUŠENÝ POSTUP
Kvásek si zdvojnásobíme a necháme 6- 12 hodin pracovat zakrytý utěrkou při pokojové teplotě.
(Tzn. do žitného kvásku vytaženého z lednice přidáme hrnek žitné mouky a hrnek vody.)
Po 6 – 12 hodinách (většinou tedy ráno, nebo odpoledne) odděláme polovinu kvásku zpět do sklenice a šup do lednice. Se zbytkem v míse dál pracujeme.
Přidáme půl kila hladké pšeničné mouky, nebo směsi (žito, pšenice), sůl, příp. semínka (lněné, slunečnicové, kmín,atd..), hrnek vody a mícháme a mícháme.
Po té necháme 40 minut kynout v míse pod fólií.
Následně těsto na pomoučeném válu stočíme do bochníku a umístíme opatrně švem nahoru do vysypané ošatky nebo mísy s utěrkou. A necháme dalších 40 minut kynout.
Bochník po 40 minutách vyklopíme z ošatky na prkýnko, lehce několikrát nařízneme a sázíme do trouby na max. teplotu a horký plech. Krátce zapaříme a pečeme cca 1 hodinu.